czwartek, 24 października 2013

Pasztet z selera




Pasztet bez mięsa. Niektórym może się wydawać, że "na pewno nie jest smaczny", że w pasztecie nigdy nie może zabraknąć mięsa. Inni są otwarci na różne smaki. Jeszcze inni wręcz poszukują takich przepisów. Ta propozycja jest oczywiście dla tych dwóch ostatnich grup ludzi, bo tych pierwszych ciężko będzie przekonać, gdyż nawet nie chcą próbować takich "wynalazków". A ja z całych sił będę polecać pasztet z selera, gdyż jest nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny. Ma on luźną konsystencję, więc nadaje się do smarowania pieczywa.

Składniki:

1 kg selera
3 marchewki
1 czerwona papryka
2 cebule
1-1,5 szklanki bułki tartej
1 szklanka wody ( nie dolewać więcej!!!)
125g masła (ok. pół kostki)
5 jajek
2 łyżeczki soli (można oczywiści według uznania)
pieprz (najlepiej świeżo zmielony)
2-3 czubate łyżki  posiekanej drobno świeżej natki pietruszki ( można ewentualnie użyć suszonej)

Przygotowanie:

  1. Seler i cebule zetrzeć na tarce na grubych oczkach ( można sobie ułatwić używając elektrycznej szatkownicy do warzyw). Przesypać do garnka dodać wodę i masło i gotować pod przykryciem ok. 40 minut. 
  2. W tym czasie zetrzeć na grubej tarce marchew, a paprykę pokroić w małą kosteczkę. Można też posiekać natkę pietruszki. 
  3. Gdy seler się ugotuje i przestygnie, dodać do niego resztę warzyw, natkę pietruszki, jajka, bułkę tartą (najlepiej tą mniejszą ilość) i przyprawy. Należy wszystko bardzo dokładnie wymieszać. Jeśli masa jest zbyt rzadka można dodać więcej bułki tartej. Spróbować i w razie potrzeby jeszcze doprawić solą i pieprzem.

  4. Przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piec dwustronnie w piekarniku 1,5 godziny w temp 170 st.C.  
Tak przygotowany pasztet idealnie nadaje się nie tylko do tradycyjnego chleba, ale też do pieczywa chrupkiego. Oczywiście nie trzeba chleba smarować żadnym tłuszczem (masłem bądź margaryną), bo w samym pasztecie jest trochę tłuszczu, a poza tym jest on bardzo wilgotny. Gorąco polecam! Naprawdę warto spróbować.
Pasztet można pokroić na kilka części i zamrozić w folii. Jeśli chcemy go rozmrozić, należy go przełożyć w papier śniadaniowy i rozmrażać w lodówce na dolnej półce. Smacznego!

wtorek, 22 października 2013

Chleb orkiszowy





Oto propozycja na zdrowy chleb orkiszowy.  Dla mnie bomba, a dla Ciebie?

Składniki:

1 kg mąki orkiszowej razowej
5 dag świeżych drożdży
1,5 łyżki soli
3 płaskie łyżki cukru
1/4 szklanki nasion sezamu
1/4 szklanki pestek dyni
1 szklanka otrąb żytnich
1 litr ciepłej, lecz nie gorącej, przegotowanej wody

  1. Drożdże i cukier wymieszać w słoiku z 250 ml. wody (1 szklanka). Pozostałe suche składniki dokładnie wymieszać łyżką w misce. Następnie dodać resztę wody i przygotowane w słoiku drożdże. Znowu dokładnie wymieszać (ugniatać ręką) i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 20 min.
  2. Ponownie wymieszać łyżką i przełożyć ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia ( jedna duża blacha do ciasta, lub dwie keksówki).
  3. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia  na ok. 40 min., tak aby ciasto zwiększyło swoją objętość dwukrotnie.
  4. Można posypać wierzch sezamem i pestkami dyni, ale uprzednio należy zwilżyć wierzch chleba wodą. Wstawić do rozgrzanego do 230 st.C piekarnika i piec 30-35 min. 

Zaraz po upieczeniu wyjąć chleb na kratkę kuchenną, lub kratę, która jest w piekarniku (piekarnik w tym przypadku powinien pozostawać otwarty). Po wystygnięciu chleb przechowywać w czystej ściereczce.









"Bigos" ze świeżej kapusty

 Teraz zaproponuję jedną z wielu możliwości wykorzystania świeżej kapusty w kuchni. W sezonie letnio-jesiennym bardzo lubię wracać do tego smaku. Można powiedzieć, że potrawa ta na stałe gości na moim stole. Ten przepis i te proporcje bardzo mi odpowiadają.

Składniki:

1 średniej wielkości główka kapusty
400 g boczku
200 g dobrej cienkiej kiełbasy (np. z firmy Olewnik)
6 pomidorów ( można użyć kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego)
2 cebule
3 ząbki czosnku
5 średniej wielkości pieczarek
1 łyżka smalcu
2 łyżeczki cukru
przyprawa do bigosu (polecam z firmy Dary Natury, dostępną w sklepach zielarskich)
pieprz
sól
cząber
2 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
1-2 łyżki posiekanego świeżego koperku

Przygotowanie:


Kapustę umyć, pozbyć się uszkodzonych liści z wierzchu, poszatkować. Dla pewności można jeszcze raz poszatkowaną kapustę umyć i przecedzić przez duże sito. Pokroić boczek w paseczki i smażyć na małym ogniu z łyżką smalcu.
 Mieszać od czasu do czasu, by zarumienił się równomiernie ze wszystkich stron. Pokroić w kostkę kiełbasę i wrzucić na patelnię, gdy boczek będzie miał ładny brązowy kolor. Pokroić dowolnie cebulę (w talarki, piórka, talarki podzielone jeszcze na cztery części) i dodać na patelnię, gdy kiełbaska ładnie się usmaży.
 Często mieszać, by cebula się nie przypaliła, a w tym czasie pokroić pieczarki w kapelusiki, dodać do reszty i jeszcze chwilę smażyć. Przygotować garnek na kapustę. Wlać trochę wody na dno (ok. 3-4 szklanki) i przełożyć do niego kapustę, dodać zawartość patelni odsączając tłuszcz. Ugotować. W międzyczasie pomidory sparzyć wrzątkiem ok 3 min. Odcedzić, ostudzić i obrać ze skórki. Pomidory podzielić na ćwiartki i dodać do kapusty (najlepiej przecierając przez sitko). Dodać soli, ziela angielskiego, listki laurowe, sprasowany czosnek. Gotować, aż kapusta będzie miękka. Gdy kapusta puści zbyt mało soku, można jeszcze dodać trochę wody. Ok.15 min. przed końcem gotowania dodać resztę przypraw, wraz z koperkiem i cukrem. Gotowe!



poniedziałek, 14 października 2013

Ogórki małosolne i kiszone


W tym przepisie  podam szczegółowe informacje co do ilości poszczególnych składników, ale można sobie je dobrać samodzielnie, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Są to tylko dane orientacyjne. Ważne są proporcje soli i wody w zalewie, to musi być.

Składniki:

dowolna ilość ogórków
czosnek ( ja na słoik 4-litrowy użyłam 2 małe główki, im więcej, tym wyrazistszy smak)
baldachimy kopru ( na 4-litrowy słoik użyłam ok. 8-9 szt.)
korzenie chrzanu (na 4-litrowy słoik ok. 3-4 grube korzenie)
woda
sól do przetworów
ewentualnie liście chrzanu i kilka liści wiśni


Przygotowanie:


Słoiki należy uprzednio sparzyć. Na dno słoika układać pionowo dość ciasno pierwszą warstwę ogórków. W szpary między ogórkami upychać czosnek, pokrojone na kawałki 4-8-centymetrowe korzenie chrzanu i koper. Następnie ułożyć kolejną warstwę ogórków, a między nie czosnek, koper, chrzan i można jeszcze dodać liście wiśni. W zależności od wielkości słoika, robić podobnie z każdą kolejną warstwą. Wierzch przykryć koprem i ewentualnie nie uszkodzonym liściem chrzanu. Teraz trzeba przygotować zalewę.

Zalewa:


Na 1 litr wody przypada jedna lekko czubata łyżka soli kamiennej. Należy przygotować odpowiednią ilość wody w zależności od ilości słoików. Wodę należy zagotować i do gorącej wody dodać sól, dokładnie wymieszać i przestudzić. Roztworem zalać ogórki tak, żeby nic nad płyn nie wystawało. Dokładnie wytrzeć brzegi i mocno zamknąć nakrętki. Po ok. 4-5 dniach ogórki małosolne będą gotowe. Jeśli się ich w tym czasie nie skonsumuje, będą ogórki kiszone.


piątek, 11 października 2013

Ratatouille


 Dziś prezentuję fajny, prosty przepis na potrawę, o której pierwszy raz usłyszałam, oglądając bajkę pt. "Ratatuj". Zaintrygowała mnie ta nazwa i postawiłam sobie za cel, żeby kiedyś coś takiego przyrządzić. Jest to typowo wegetariańska potrawa, o charakterystycznym aromacie.


Składniki:

1 duża cukinia (albo 2-3 małe)
1 bakłażan
 0,5 kg pomidorów najlepiej świeżych (można też użyć tych z puszki, bądź z własnych przetworów)
2 papryki
2 cebule
3 ząbki czosnku
tłuszcz do smażenia (najlepiej oliwa z oliwek, ale może też być olej rzepakowy)
3 łyżki ziół prowansalskich ( to nie pomyłka, właśnie taka ilość jest potrzebna, by uzyskać pożądany aromat i smak)
sól
pieprz

Przygotowanie:

       Pomidory należy sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na ćwiartki. Cukinię trzeba obrać ze skórki (o ile jest twarda) i pokroić w dużą kostkę. Bakłażan pokroić na plasterki 5 mm, a następnie przedzielić je na 4-6 części (w zależności  od wielkości warzywa). Paprykę pokroić na krótkie paski o szerokości 4 mm, a cebulę w półtalarki, bądź kostkę.
      Tłuszcz rozgrzać na dużej patelni, bądź na niskim szerokim garnku i w pierwszej kolejności podsmażyć cebulę. Gdy jest już lekko brązowa, dodać pomidory i czosnek rozgnieciony przez praskę. Smażyć kilka minut i dodać paprykę i przyprawy, wymieszać, przykryć pokrywką i dusić 5  minut. Dodać cukinię i bakłażana, dokładnie wymieszać i dusić jeszcze ok. 15 min. Jeśli warzywa są zbyt twarde, to należy trochę wydłużyć ten czas, ale trzeba pamiętać, by warzywa się nie rozgotowały. Urok tej potrawy tkwi w dużych, apetycznie wyglądających kawałkach warzyw, a nie w miazdze, w której trudno odróżnić poszczególne składniki. Tak przygotowaną potrawę można jeść bez żadnych dodatków.