W tym przepisie podam szczegółowe informacje co do ilości poszczególnych składników, ale można sobie je dobrać samodzielnie, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Są to tylko dane orientacyjne. Ważne są proporcje soli i wody w zalewie, to musi być.
Składniki:
dowolna ilość ogórkówczosnek ( ja na słoik 4-litrowy użyłam 2 małe główki, im więcej, tym wyrazistszy smak)
baldachimy kopru ( na 4-litrowy słoik użyłam ok. 8-9 szt.)
korzenie chrzanu (na 4-litrowy słoik ok. 3-4 grube korzenie)
woda
sól do przetworów
ewentualnie liście chrzanu i kilka liści wiśni
Przygotowanie:
Słoiki należy uprzednio sparzyć. Na dno słoika układać pionowo dość ciasno pierwszą warstwę ogórków. W szpary między ogórkami upychać czosnek, pokrojone na kawałki 4-8-centymetrowe korzenie chrzanu i koper. Następnie ułożyć kolejną warstwę ogórków, a między nie czosnek, koper, chrzan i można jeszcze dodać liście wiśni. W zależności od wielkości słoika, robić podobnie z każdą kolejną warstwą. Wierzch przykryć koprem i ewentualnie nie uszkodzonym liściem chrzanu. Teraz trzeba przygotować zalewę.
Zalewa:
Na 1 litr wody przypada jedna lekko czubata łyżka soli kamiennej. Należy przygotować odpowiednią ilość wody w zależności od ilości słoików. Wodę należy zagotować i do gorącej wody dodać sól, dokładnie wymieszać i przestudzić. Roztworem zalać ogórki tak, żeby nic nad płyn nie wystawało. Dokładnie wytrzeć brzegi i mocno zamknąć nakrętki. Po ok. 4-5 dniach ogórki małosolne będą gotowe. Jeśli się ich w tym czasie nie skonsumuje, będą ogórki kiszone.