sobota, 28 grudnia 2013

Ekspresowa sałatka z tuńczyka

W sałatce z tuńczyka najbardziej odpowiada mi to, że przygotowuje się ją bardzo szybko, nie wymaga wielkiego wysiłku, a efekt jest znakomity.


Składniki:
1 puszka tuńczyka w oleju w kawałkach
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy
4 jajka
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz

Przygotowanie:

  • Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupki i  pokroić w kostkę.
  • Odcedzić fasolę i kukurydzę i dodać do jajek.
  • Tuńczyk lekko rozdrobnić widelcem i dodać razem z zalewą olejową do sałatki.
  • Dodać natkę pietruszki, doprawić solą i pieprzem do smaku.

niedziela, 22 grudnia 2013

Roladki drobiowe ze szpinakiem i żółtym serem


Chcesz wprowadzić trochę urozmaicenia w swojej kuchni. Proponuję smakowite roladki drobiowe ze szpinakiem i żółtym serem. Przygotowanie ich zajmuje mało czasu i nie wymaga szczególnych umiejętności.


Składniki:
1 duża podwójna pierś z kurczaka
szpinak mrożony (brykiet ok.10 sztuk)-dostępny w Biedronce
2 ząbki czosnku
4 plasterki żółtego sera
sól
pieprz
(mąka, jajko, bułka tarta)-do panierki
olej

  1. Umytą i osuszoną pierś z kurczaka przekroić na dwie połówki zgodnie z  linia podziału, a następnie znów na pół, ale wzdłuż. Kotlety rozbić tłuczkiem  na cienkie płaty, ale ostrożnie, żeby się nie rozpadły. Posypać solą i pieprzem i odstawić.
  2. W tym czasie przygotować farsz szpinakowy. Rozgrzać na patelni 1 łyżkę oleju , dodać 10 brykietów szpinaku i 2 ząbki zmiażdżonego przez praskę czosnku, dodać trochę soli do smaku i smażyć jeszcze chwilę po rozmrożeniu szpinaku na patelni.
  3. Na mięsie położyć po plasterku sera na każdy płat (chyba, że plasterki sera są duże, to użyć ich mniej). Ser wysmarować równomiernie farszem szpinakowym.
  4. Kotlety zawinąć w rulon, pomóc sobie wykałaczkami. Obtoczyć kotlety w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć na głębokim oleju, aż będą rumiane z każdej strony.

Podawać z ziemniakami i surówką, lub ugotowaną marchewką.

piątek, 20 grudnia 2013

Zupa z dyni

Zupa z dyni to idealna potrawa na jesienne smutki, bo ma piękny rozweselający żółto-pomarańczowy kolor, jest rozgrzewająca, a główny jej składniki, czyli dynia, jest dostępna właśnie jesienią. Do jej przygotowania niezbędna jest duża patelnia.



Składniki:

wywar z warzyw
1,5 kg dyni (waga dotyczy dyni przed obraniem ze skórki)
3 ziemniaki
2 niezbyt duże cebule
2-3 ząbki czosnku
1 łyżeczka curry
sól, pieprz
serek topiony śmietankowy lub gouda (można go dodać, ale nie jest niezbędny, nadaje zupie kremowy delikatny smak)


Składniki na wywar:

2 litry wody
5 marchewek
2 pietruszki
1 por
kawałek selera (1/3)
  1. Ugotować wywar. Do garnka wlać 2 litry wody, zagotować. Obrać warzywa, cebulę pokroić w kostkę i wrzucić wszystko do wrzącej wody. Gotować, aż warzywa będą miękkie. Wyjąć z garnka pora (bo po zmiksowaniu i tak pływają w zupie niteczki) i część warzyw a resztę  można zostawić w garnku, żeby zupa była pożywniejsza. Można też wyjąć wszystkie warzywa i zrobić zupę tylko na wywarze.
  2. Gdy gotuje się wywar, należy obrać dynię ze skórki i pozbawić jej środka z pestkami. Następnie pokroić na grubą kostkę.
  3. Ziemniaki obrać ze skórki i pokroić tak samo jak dynię.
  4. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni z tłuszczem, po chwili dodać czosnek zmiażdżony w prasce i chwilę smażyć.
  5. Dodać na patelnię dynię z ziemniakami i znów chwilę smażyć, dodać przyprawę curry, smażyć jeszcze 5-7 minut.
  6. Zawartość patelni przełożyć do garnka z wywarem, posolić do smaku i gotować dopóki dynia i ziemniaki będą miękkie. 10 minut przed końcem gotowania można dodać serek topiony.
  7. Zupę zdjąć z kuchenki, zmiksować blenderem, dodać pieprzu do smaku i jeść powoli i ostrożnie, żeby się nie poparzyć;-) Smacznego!!!

Z warzyw uzyskanych z gotowania wywaru można zrobić sałatkę warzywną.

czwartek, 19 grudnia 2013

Surówka z pora

Surówka z pora jest bardzo łatwa do przygotowania i ma bardzo wyrazisty smak. Od razu przypadła mi do gustu. Świetnie komponuje się z daniami mięsnymi np. kotletami schabowymi.

Składniki:

2 pory
3 ogórki kiszone
3 słodkie jabłka
ok. 4 łyżki majonezu lub olej bądź oliwa
ewentualnie sól i pieprz

Przygotowanie:


  1. Pory przekroić na pół wzdłuż i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnie pokroić w bardzo cienkie półtalarki.
  2. Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami.
  3. Ogórki również zetrzeć na tarce z dużymi oczkami.
  4. Składniki dokładnie wymieszać, ewentualnie dodać odrobinę soli i pieprzu wedle gustu (niektórzy nie widzą potrzeby dodawania przypraw, bo surówka jest już smaczna bez nich). Dodać majonez lub olej (oliwę) i gotowe.
Obie wersje, zarówno z majonezem, jak i z olejem, są bardzo smaczne. Życzę smacznego!!!

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Dynios czyli wegetariańska potrawa z dyni



Dynios to fantastyczna potrawa, która urzeka swoją naturalną słodyczą. Smak jej jest niepowtarzalny, trudno mi go porównać z czymkolwiek. Naprawdę godne spróbowania.

Składniki:
1 nie za duża dynia (śr. ok.18- 20 cm.)
pomidory w słoiku bądź puszce (500g)
2 cebule
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
papryka słodka
papryka ostra
bazylia
olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Dynię obrać ze skórki, pokroić w dość dużą kostkę. Cebulę obrać i pokroić w półtalarki. Obrać też czosnek.
  2. Na patelni rozgrzać tłuszcz i podsmażyć cebulkę na lekko rumiany kolor. Dodać dynię i smażyć ok.10 min. mieszając od czasu do czasu. 
  3. Dodać pomidory oraz czosnek zmiażdżony w prasce bądź posiekany. Dodać sól (na początek ok.1 płaskiej łyżeczki). Przykryć patelnię pokrywką i dusić, aż dynia będzie miękka.
  4. Dodać przyprawy(ok.płaskiej łyżeczki papryki ostrej, szczypta papryki ostrej, 3 duże szczypty bazylii, pieprz i sól do smaku). Wymieszać i dusić jeszcze przez chwilę. Gotowe!!!
Tak przygotowany "Dynios" bardzo dobrze smakuje z kaszami np. gryczaną prażoną czy jęczmienną. Smacznego:-)


sobota, 14 grudnia 2013

Kotlety z selera


Dla osoby, która po raz pierwszy słyszy o kotlecie z selera, może to brzmieć trochę dziwnie. Z całym przekonaniem mogę jednak polecić to danie. Przyrządza się je szybko, łatwo i jest tanie.


Składniki:

1 bardzo duży seler lub 2 trochę mniejsze
woda
5 ziarenek ziela angielskiego
3 listki laurowe
2 jajka
mąka i bułka tarta do panierki
sól, pieprz
olej do smażenia

Przygotowanie:


  1. Seler obrać ze skórki, umyć, pokroić w plastry grubości ok. 1 cm. Plastry włożyć do garnka i zalać wrzącą wodą, tak by przykryć wszystkie kawałki. Dodać liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego. Gdy woda zacznie wrzeć, gotować 5 min. i odcedzić.
  2. Przestygnięte plastry posypać solą i pieprzem z dwóch stron, odczekać ok. 10 min.
  3. W tym czasie przygotować składniki na panierkę. Roztrzepać jajka, na jeden talerzyk wsypać mąkę, na drugi bułkę tartą.
  4. Rozgrzać olej na patelni, a seler obtaczać wg kolejności w : mące, jajku, bułce tartej, z obu stron i położyć na patelnię. Smażyć na rumiany kolor.
Takie kotleciki można podawać z surówką, ziemniakami. Świetnie smakują też z dodatkiem różnych sosów np. tajskim lub chili.



środa, 11 grudnia 2013

Surówka z kapusty pekińskiej i marchewki


Prosta surówka idealna do obiadu.

Składniki:

1 kapusta pekińska
1-2 średniej wielkości cebule
2 duże marchewki
2 duże słodkie jabłka
kwasek cytrynowy
olej słonecznikowy (może być inny olej lub oliwa)
sól, pieprz, cukier

  1. Kapustę przekroić wzdłuż na 4 równe części, poszatkować. Cebulę pokroić w kostkę i połączyć z kapustą. Całość posypać solą, dokładnie wymieszać i odczekać ok.30 min.
  2. W tym czasie obrać marchew i jabłka ze skórki, zetrzeć na grubej tarce.
  3. Po upływie pół godziny połączyć wszystkie składniki (jeśli kapusta puści dużo soku, należy go odlać), dodać olej, doprawić solą, pieprzem, kwaskiem cytrynowym i cukrem.
  4. Jeśli surówka ma niewyraźny smak, należy użyć więcej kwasku cytrynowego, soli, cukru.



czwartek, 24 października 2013

Pasztet z selera




Pasztet bez mięsa. Niektórym może się wydawać, że "na pewno nie jest smaczny", że w pasztecie nigdy nie może zabraknąć mięsa. Inni są otwarci na różne smaki. Jeszcze inni wręcz poszukują takich przepisów. Ta propozycja jest oczywiście dla tych dwóch ostatnich grup ludzi, bo tych pierwszych ciężko będzie przekonać, gdyż nawet nie chcą próbować takich "wynalazków". A ja z całych sił będę polecać pasztet z selera, gdyż jest nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny. Ma on luźną konsystencję, więc nadaje się do smarowania pieczywa.

Składniki:

1 kg selera
3 marchewki
1 czerwona papryka
2 cebule
1-1,5 szklanki bułki tartej
1 szklanka wody ( nie dolewać więcej!!!)
125g masła (ok. pół kostki)
5 jajek
2 łyżeczki soli (można oczywiści według uznania)
pieprz (najlepiej świeżo zmielony)
2-3 czubate łyżki  posiekanej drobno świeżej natki pietruszki ( można ewentualnie użyć suszonej)

Przygotowanie:

  1. Seler i cebule zetrzeć na tarce na grubych oczkach ( można sobie ułatwić używając elektrycznej szatkownicy do warzyw). Przesypać do garnka dodać wodę i masło i gotować pod przykryciem ok. 40 minut. 
  2. W tym czasie zetrzeć na grubej tarce marchew, a paprykę pokroić w małą kosteczkę. Można też posiekać natkę pietruszki. 
  3. Gdy seler się ugotuje i przestygnie, dodać do niego resztę warzyw, natkę pietruszki, jajka, bułkę tartą (najlepiej tą mniejszą ilość) i przyprawy. Należy wszystko bardzo dokładnie wymieszać. Jeśli masa jest zbyt rzadka można dodać więcej bułki tartej. Spróbować i w razie potrzeby jeszcze doprawić solą i pieprzem.

  4. Przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piec dwustronnie w piekarniku 1,5 godziny w temp 170 st.C.  
Tak przygotowany pasztet idealnie nadaje się nie tylko do tradycyjnego chleba, ale też do pieczywa chrupkiego. Oczywiście nie trzeba chleba smarować żadnym tłuszczem (masłem bądź margaryną), bo w samym pasztecie jest trochę tłuszczu, a poza tym jest on bardzo wilgotny. Gorąco polecam! Naprawdę warto spróbować.
Pasztet można pokroić na kilka części i zamrozić w folii. Jeśli chcemy go rozmrozić, należy go przełożyć w papier śniadaniowy i rozmrażać w lodówce na dolnej półce. Smacznego!

wtorek, 22 października 2013

Chleb orkiszowy





Oto propozycja na zdrowy chleb orkiszowy.  Dla mnie bomba, a dla Ciebie?

Składniki:

1 kg mąki orkiszowej razowej
5 dag świeżych drożdży
1,5 łyżki soli
3 płaskie łyżki cukru
1/4 szklanki nasion sezamu
1/4 szklanki pestek dyni
1 szklanka otrąb żytnich
1 litr ciepłej, lecz nie gorącej, przegotowanej wody

  1. Drożdże i cukier wymieszać w słoiku z 250 ml. wody (1 szklanka). Pozostałe suche składniki dokładnie wymieszać łyżką w misce. Następnie dodać resztę wody i przygotowane w słoiku drożdże. Znowu dokładnie wymieszać (ugniatać ręką) i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 20 min.
  2. Ponownie wymieszać łyżką i przełożyć ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia ( jedna duża blacha do ciasta, lub dwie keksówki).
  3. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia  na ok. 40 min., tak aby ciasto zwiększyło swoją objętość dwukrotnie.
  4. Można posypać wierzch sezamem i pestkami dyni, ale uprzednio należy zwilżyć wierzch chleba wodą. Wstawić do rozgrzanego do 230 st.C piekarnika i piec 30-35 min. 

Zaraz po upieczeniu wyjąć chleb na kratkę kuchenną, lub kratę, która jest w piekarniku (piekarnik w tym przypadku powinien pozostawać otwarty). Po wystygnięciu chleb przechowywać w czystej ściereczce.









"Bigos" ze świeżej kapusty

 Teraz zaproponuję jedną z wielu możliwości wykorzystania świeżej kapusty w kuchni. W sezonie letnio-jesiennym bardzo lubię wracać do tego smaku. Można powiedzieć, że potrawa ta na stałe gości na moim stole. Ten przepis i te proporcje bardzo mi odpowiadają.

Składniki:

1 średniej wielkości główka kapusty
400 g boczku
200 g dobrej cienkiej kiełbasy (np. z firmy Olewnik)
6 pomidorów ( można użyć kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego)
2 cebule
3 ząbki czosnku
5 średniej wielkości pieczarek
1 łyżka smalcu
2 łyżeczki cukru
przyprawa do bigosu (polecam z firmy Dary Natury, dostępną w sklepach zielarskich)
pieprz
sól
cząber
2 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
1-2 łyżki posiekanego świeżego koperku

Przygotowanie:


Kapustę umyć, pozbyć się uszkodzonych liści z wierzchu, poszatkować. Dla pewności można jeszcze raz poszatkowaną kapustę umyć i przecedzić przez duże sito. Pokroić boczek w paseczki i smażyć na małym ogniu z łyżką smalcu.
 Mieszać od czasu do czasu, by zarumienił się równomiernie ze wszystkich stron. Pokroić w kostkę kiełbasę i wrzucić na patelnię, gdy boczek będzie miał ładny brązowy kolor. Pokroić dowolnie cebulę (w talarki, piórka, talarki podzielone jeszcze na cztery części) i dodać na patelnię, gdy kiełbaska ładnie się usmaży.
 Często mieszać, by cebula się nie przypaliła, a w tym czasie pokroić pieczarki w kapelusiki, dodać do reszty i jeszcze chwilę smażyć. Przygotować garnek na kapustę. Wlać trochę wody na dno (ok. 3-4 szklanki) i przełożyć do niego kapustę, dodać zawartość patelni odsączając tłuszcz. Ugotować. W międzyczasie pomidory sparzyć wrzątkiem ok 3 min. Odcedzić, ostudzić i obrać ze skórki. Pomidory podzielić na ćwiartki i dodać do kapusty (najlepiej przecierając przez sitko). Dodać soli, ziela angielskiego, listki laurowe, sprasowany czosnek. Gotować, aż kapusta będzie miękka. Gdy kapusta puści zbyt mało soku, można jeszcze dodać trochę wody. Ok.15 min. przed końcem gotowania dodać resztę przypraw, wraz z koperkiem i cukrem. Gotowe!



poniedziałek, 14 października 2013

Ogórki małosolne i kiszone


W tym przepisie  podam szczegółowe informacje co do ilości poszczególnych składników, ale można sobie je dobrać samodzielnie, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Są to tylko dane orientacyjne. Ważne są proporcje soli i wody w zalewie, to musi być.

Składniki:

dowolna ilość ogórków
czosnek ( ja na słoik 4-litrowy użyłam 2 małe główki, im więcej, tym wyrazistszy smak)
baldachimy kopru ( na 4-litrowy słoik użyłam ok. 8-9 szt.)
korzenie chrzanu (na 4-litrowy słoik ok. 3-4 grube korzenie)
woda
sól do przetworów
ewentualnie liście chrzanu i kilka liści wiśni


Przygotowanie:


Słoiki należy uprzednio sparzyć. Na dno słoika układać pionowo dość ciasno pierwszą warstwę ogórków. W szpary między ogórkami upychać czosnek, pokrojone na kawałki 4-8-centymetrowe korzenie chrzanu i koper. Następnie ułożyć kolejną warstwę ogórków, a między nie czosnek, koper, chrzan i można jeszcze dodać liście wiśni. W zależności od wielkości słoika, robić podobnie z każdą kolejną warstwą. Wierzch przykryć koprem i ewentualnie nie uszkodzonym liściem chrzanu. Teraz trzeba przygotować zalewę.

Zalewa:


Na 1 litr wody przypada jedna lekko czubata łyżka soli kamiennej. Należy przygotować odpowiednią ilość wody w zależności od ilości słoików. Wodę należy zagotować i do gorącej wody dodać sól, dokładnie wymieszać i przestudzić. Roztworem zalać ogórki tak, żeby nic nad płyn nie wystawało. Dokładnie wytrzeć brzegi i mocno zamknąć nakrętki. Po ok. 4-5 dniach ogórki małosolne będą gotowe. Jeśli się ich w tym czasie nie skonsumuje, będą ogórki kiszone.


piątek, 11 października 2013

Ratatouille


 Dziś prezentuję fajny, prosty przepis na potrawę, o której pierwszy raz usłyszałam, oglądając bajkę pt. "Ratatuj". Zaintrygowała mnie ta nazwa i postawiłam sobie za cel, żeby kiedyś coś takiego przyrządzić. Jest to typowo wegetariańska potrawa, o charakterystycznym aromacie.


Składniki:

1 duża cukinia (albo 2-3 małe)
1 bakłażan
 0,5 kg pomidorów najlepiej świeżych (można też użyć tych z puszki, bądź z własnych przetworów)
2 papryki
2 cebule
3 ząbki czosnku
tłuszcz do smażenia (najlepiej oliwa z oliwek, ale może też być olej rzepakowy)
3 łyżki ziół prowansalskich ( to nie pomyłka, właśnie taka ilość jest potrzebna, by uzyskać pożądany aromat i smak)
sól
pieprz

Przygotowanie:

       Pomidory należy sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na ćwiartki. Cukinię trzeba obrać ze skórki (o ile jest twarda) i pokroić w dużą kostkę. Bakłażan pokroić na plasterki 5 mm, a następnie przedzielić je na 4-6 części (w zależności  od wielkości warzywa). Paprykę pokroić na krótkie paski o szerokości 4 mm, a cebulę w półtalarki, bądź kostkę.
      Tłuszcz rozgrzać na dużej patelni, bądź na niskim szerokim garnku i w pierwszej kolejności podsmażyć cebulę. Gdy jest już lekko brązowa, dodać pomidory i czosnek rozgnieciony przez praskę. Smażyć kilka minut i dodać paprykę i przyprawy, wymieszać, przykryć pokrywką i dusić 5  minut. Dodać cukinię i bakłażana, dokładnie wymieszać i dusić jeszcze ok. 15 min. Jeśli warzywa są zbyt twarde, to należy trochę wydłużyć ten czas, ale trzeba pamiętać, by warzywa się nie rozgotowały. Urok tej potrawy tkwi w dużych, apetycznie wyglądających kawałkach warzyw, a nie w miazdze, w której trudno odróżnić poszczególne składniki. Tak przygotowaną potrawę można jeść bez żadnych dodatków.

sobota, 21 września 2013

Surówka z marchewki


Proponuję fajny przepis na surówkę do obiadu, gdy w domu nie ma zbyt dużo składników. Okazuje się, że mimo swojej prostoty, smakuje naprawdę bardzo dobrze.

Składniki:

2 marchewki
1 ząbek czosnku
2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
2 szczypty przyprawy chili
1 szczypta kwasku cytrynowego lub kilka kropli soku z cytryny
sól
1 łyżka oliwy z oliwek bądź ewentualnie innego oleju

Marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać przypraw, czosnek rozgnieść przez praskę. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na 5 min. Na koniec dodać oliwy z oliwek, wymieszać, odczekać 5-10 min. i gotowe. Podane ilości wystarczą dla jednej, maksymalnie dwóch osób.  Można podać do obiadu, ale nadaje się również jako przekąska.


piątek, 20 września 2013

Pychotki z sezamem i miodem


Oto propozycja dla osób, którym w szczególności zależy na tym, by słodycze, które jedzą, były pozbawione szkodliwych substancji. Przygotowanie tego smakołyku trwa bardzo krótko i nie wymaga zbytniego wysiłku, a w smaku jest rewelacyjne.

Składniki:

10 łyżek zmielonych nasion sezamu
5 łyżek miodu
szczypta cynamonu
wiórki kokosowe do obtoczenia

Nasiona sezamu można zmielić np. w młynku do kawy. Sezam należy wymieszać z miodem i cynamonem. Z powstałej masy uformować małe kulki (takie jak Rafaello). Jeśli kulki nie chcą się tworzyć, a wychodzą placki, należy dodać więcej zmielonego sezamu (konsystencja masy powinna być gęsta). Gotowe kulki obtoczyć we wiórkach kokosowych. Pychotki od razu nadają się do jedzenia. Smacznego!!!


poniedziałek, 16 września 2013

Cukinia po wegetariańsku



Wcześniej zamieściłam na blogu podobny przepis, tyle że tam dodatkowo użyłam kiełbasy. Praktycznie zawsze przyrządzałam cukinię z kiełbasą, ale postanowiłam sprawdzić, czy wersja bezmięsna będzie również smaczna. Okazuje się, że cukinia po wegetariańsku jest także przepyszna. To jest kolejny fajny sprawdzony przepis, godny polecenia. Zapraszam więc do pichcenia.



Składniki:

1 średniej wielkości cukinia
1 cebula
2 ząbki czosnku
zmielona gałka muszkatałowa
papryka ostra i słodka
pieprz, sól
tłuszcz do smażenia

Najlepiej jest na samym początku pokroić w grubą kostkę cukinię. Jeśli jest młoda i ma miękką skórką, wystarczy ją tylko dokładnie umyć i pokroić całą, ze skórką i ze środkiem. Jeśli natomiast ma twardą skórkę, należy ją obrać i wykroić środek z nasionami. Pozostała część cukinii nadaje się do pokrojenia w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w półtalarki. Należy też obrać ze skórki czosnek. Na patelnię ( lub niski szeroki garnek) z rozgrzanym tłuszczem wrzucić cebulę i rozgnieciony przez praskę czosnek. Chwilę smażyć, dodać cukinię tak, aby napełnić patelnię. Ostrożnie przemieszać, dodać sól  i  przyprawy (papryki słodkiej - 3 szczypty, pieprz i papryka ostra według upodobań). Przykryć patelnię pokrywką, by cukinia puściła soki.

Smażyć, od czasu do czasu mieszając, do momentu, aż cukinia będzie miękka. Pod koniec można sprawdzić, czy jest wystarczająco słona i dodać 3 szczypty gałki muszkatałowej. Tak przygotowaną cukinię podawać z ziemniakami albo jeść z chlebem.